گزارش کارگاه بیوتکنولوژی هند- شماره 1

 

بسمه تعالی

برای اولین بار در تاریخ روابط علمی بین دو کشور هند و ج.ا. ایران، اولین کارگاه هم اندیشی علمی در زمینه بیوتکنولوژی و علوم زیستی در 12 و 13 مرداد 1396 در شهر دهلی نو و در محل موسسه بین المللی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی  هند برگزار می گردد.

با توجه به تفاهم نامه بین دو کشور در حوزه علوم و فناوری و امضا توافق دو جانبه ایران و هند درسفر نخست وزیر هند به ایران در سال گذشته، کمیته کاری برای اجرای توافق نامه مذکور در ایران در آذرماه 1395 تشکیل گردید و موافقت شد تا اولین کارگاه و هم اندیشی علمی بین دو کشور در زمینه بیوتکنولوژی و علوم زیستی برگزار گردد. همچنین مقرر گردید تا در سال 2017-2018 ده عنوان پروژه مشترک بین دو کشور به مرحله تصویب و اجرا درآید.

 این کارگاه که با توافق و تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و وزارت علوم و فناوری هند به اجرا در آمده،  با هماهنگی دانشگاه فردوسی مشهد بعنوان متولی امور علمی و آموزشی دانشگاههای ایران با کشور هند و همکاری و برنامه ریزی رایزن علمی هند و شبه قاره و مساعدت سفارت ج. ا. ایران در دهلی نو در تاریخ 12 و 13 مرداد 1396 مصادف با 3 و 4 ماه اوت 2017 برگزار می گردد. پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری ایران بعنوان هماهنگی کننده ایرانی و دانشگاه الزهرا، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه اصفهان، دانشگاه تربیت مدرس و انستیتو پاستور ایران از سوی ایران و انستیتو بین المللی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی هند ، انستیتو ملی تحقیقات ژنتیک گیاهی هند، انستیتوی علوم پزشکی سراسری هند، مرکز ایمن شناسی ملی هند، دانشگاه دهلی و دانشگاه جواهر لعل نهرو از طرف هند در زمینه های خاص بیو تکنولوژی پزشکی و بیوتکنولوژی گیاهی به تبادل اطلاعات و دستیابی به همکاری متقابل در موضوعات مهم و مورد علاقه طرفین  در این کارگاه می پردازند.

هییت دانشمندان ایرانی متشکل از ۱1عضو در روز چهارشنبه ساعت ۲بامداد به دهلی رسیدند و از روز پنج شنبه آماده برگزاری این کارگاه خواهند شد.

هییت حاضر متشکل از افراد زیر می باشد:

پروفسور زمانی رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و ریست فناوری ایران

پروفسور ملبوبی معاون پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و ریست فناوری ایران و رییس مرکز بین المللی فابا

دکتر سلیمان پور پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و ریست فناوری ایران

دکتر دلیری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و ریست فناوری ایران

پروفسور هوشمند پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و ریست فناوری ایران

دکتر شکوهی فر دانشگاه فردوسی مشهد

دکتر مشرقی دانشگاه فردوسی مشهد

خانم دکتر حسینی دانشگاه الزهرا

دکتر اسدالهی دانشگاه اصفهان

دکتر فروزنده مقدم دانشگاه تربیت مدرس

دکتر بنی اسدی انستیتو پاستور ایران

در روز چهارشنبه 11 مردادماه 1396 مصادف با 2 اوت در ساعت 11 صبح هییت ایرانی متشکل از دانشمندان و متخصصین ایرانی از انستیتو ملی تحقیقات ژنتیک گیاهی هند بازدید بعمل آوردند.

در این بازدید که تا ساعت 30/13 به طول انجامید در ابتدا هییت از سوی رییس این انستیتو آقای پروفسور نیرانجان چاکروبارتی و معاونین انستیتو مورد استقبال قرار گرفت و با معرفی مسئولین بخشها در جلسه ای به مدت 45 دقیقه در خصوص معرفی این انتیتو و فعالیتهای آن توضیحاتی داده شد. سپس دکتر زمانی در خصوص معرفی هییت و هدف از کارگاه هم اندیشی بیوتکنولوژی توضیحاتی ارائه دادند و در خصوص فعالیتهای بیوتکنولوژی گیاهی در ایران و فعالیتهای تحقیقاتی محققان مراکز و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و علوم زیستی مطالبی را ارائه دادند. هر دو طرف علاقه مند شدند تا در آینده نزدیک با امضای تفاهم نامه ای بتوانند کارهای مشترک انجام دهند. سپس به مدت 2 ساعت از آزمایشگاهها و مراکز تحقیق این انستیتو بازدید و سوالاتی در حین بازدید انجام و از سوی مسئولین هندی پاسخ گویی شد. در این مرکز 40 آزمایشگاه تحقیقاتی وجود دارد و سالانه 100 مقاله علمی به چاپ میرسانند. مرکز تجهیزات مرکزی در این مجموعه برای تسهیل امور محققین ایجاد شده است. و تنها دانشجویان دکترا از طریق آزمون ورودی دراین مرکز پذیرش میشوند. در انتها با بدرقه رییس انستیتو هییت ایرانی جهت بازدید از مراکز تاریخی و مذهبی دهلی محل را ترک کردند.

به دعوت سفیر محترم جناب آقای انصاری و با حضور معاون محترم سفیر جناب آفای شجاعی مراسم شامی به همین مناسبت در روز چهارشنبه ساعت 30/20 در محل سفارت ج. .ا ایران منعقد گردیده است. در این مراسم از هییت ایرانی دعوت بعمل آورده شده و همچنین از مدیرکل و معاون اداره بین الملل وزارت علوم و فناوری هند، و رییس و معاونین انستیتو بین المللی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی هنددعوت بعمل آمده است.

رایزن علمی هند و شبه قاره

 

 

 

تاریخ درج خبر: پنج شنبه ١٢ مرداد ١٣٩٦ , ٠٢:٠٥

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج